10 pravidel Ultimate

  • Hřiště -- má tvar obdélníku 64x37m s koncovými zónami na obou koncích hřiště o rozměrech 18x37m. Povrch může být jakýkoli, nejvhodnější je upravený trávník, musí být rovný, bez překážek a děr a pro hru bezpečný.
  • Zahájení hry -- každý bod začíná nastoupením obou týmů na přední čáru jejich koncové zóny ("endzone"). Každý poločas nebo nastavení hrací doby a po každém bodu se začíná výhozem - Obrana ("defense") hodí disk útočníkům ("offense").
  • Skórování -- bod padne v okamžiku, kdy házející hráč nahraje disk chytajícímu spoluhráči, který je v tu chvíli v koncové zóně na kterou družstvo útočí.
  • Pohyb disku -- Disk se smí pohybovat pouze nahráváním od hráče k hráči. Hráč s diskem nesmí běhat. Hráč s disem ("thrower") má 10 vteřin na odhození disku. Obránce bránící tohoto hráče ("marker") odpočítá čas stání.
  • Změna držení disku -- vždy, když je nahrávka neukončená, zachycená nebo sražená protihráčem, disk se dotkne země nebo je chycen útočícím hráčem v autu, útočníci si disk podají, útočník chytí vlastní hod, útočník neodhodí disk před napočítáním. Pak se obránci stanou útočníky a naopak.
  • Střídání -- Střídání je povoleno pouze po bodu před následujícím výhozem, před jedním z poločasů nebo v případě zranění.
  • Bezkontaktní -- mezi hráči není povolen fyzický kontakt ani přetahování o disk.
  • Faul -- je důsledkem fyzického kontaktu mezi soupeři. Faul může zahlásit faulovaný hráč a musí tak učinit nahlas a ihned po faulu.
  • Řízení hry -- hra je založena na principu řízení hry samotnými hráči, hraje se bez rozhodčích. Všechny přestupky na čarách, při držení disku a fauly jsou hlášeny samotnými hráči přítomnými na hřišti.
  • Spirit of the game -- Ultimate je od samého počátku postaveno na sportovním duchu, který klade odpovědnost za dodržování pravidel a fair play na samotné hráče. Vysoce soutěživá hra je vítána, nikdy však ne za cenu ztráty vzájemné ohleduplnosti mezi hráči, porušování dohodnutých pravidel a vytracení prosté radosti za hry. Účelem pravidel Ultimate je poskytnout návod, jak hru hrát. předpokládá se, že žádný hráč neporuší pravidla úmyslně a proto nejsou stanoveny tresty za neúmyslné přestupky. Pravidla předkládají vodítko jak znovu zahájit hru takovým způsobem, kterým by pravděpodobně pokračovala, kdyby k přestupku nedošlo.
Partneři turnaje & o.s. Kulatá šachovnice
Ultimo.cz - prodej frisbee disků na ultimate, discgolf, freestyle, partner turnajeMěsto Hradec Králové, partner o.s. Kulatá šachovniceKrálovehradecký kraj, partner o.s. Kulatá šachovniceAnimáto - dodavatel redakčního systému a webdesignu, sponzor o.s. Kulatá šachovniceHRADECKÁ REALITNÍ s.r.o. - oceňování nemovitostí; prodej, pronájem nemovitostí; úvěry; inženýring, projekce stavby; prohlášení vlastníka nemovitosti